Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

NOVINKY

arr3Dostupné Les Pauly od StagguMáte rádi zvuk klasického Les Paulu? Zkuste Stagg SEL - P90   Máte dvě možnosti. Buď si... arr3Novinky ze stáje Eurolite: TMHProhlédněte si a vyzkoušejte nové LED otočné hlavice od výrobce Eurolite. Nová řada Eurolite TMH je...

KONTAKTY

E-audio.cz
V Háji 15
170 00 Praha 7
tel: +420 721 502 403
info@e-audio.cz
po - pá 9:00 - 17:00

ANKETA

Jaké zboží u nás hledáte?

Zvukovou techniku 44% Světelnou techniku 18% Party doplňky 18% Hudební nástroje 20%


ČLÁNKY » Světelné efekty na akce
Světelné efekty, aneb jak oživit každou akci

Léto je období, kdy se konají nejrůznější vnitřní, ale hlavně venkovní akce. Ať už jde o festivaly, koncerty, diskotéky nebo nejrůznější párty, vždy musí být každá tato akce taková, aby měla dostatečný úspěch u všech nebo alespoň u většiny návštěvníků. Dnes už to zdaleka ani není jen o výkonné repro soustavě a kvalitních DJ‘s nebo kapelách, ale je potřeba navodit také správnou atmosféru. K tomuto účelu slouží množství různých efektových systémů, světel, mlhovačů a podobně. Na trhu najdeme různou světelnou techniku od stovek až po desetitisíce korun. Tak se na ně pojďme podívat.

 

Lasery

Pro účely malé zahradní, nebo domácí párty se prodávají světelné efekty, které mají zabudovaný malý mikrofon v těle a reagují na zvukové otřesy. Příkladem jsou malé lasery, které díky malé hmotnosti a rozměrům umožňují snadnou montáž skoro kdekoliv. Například eLite Gobostar laser II je velmi malý a lehký laser, který se dodává společně s malým stativem. Lze na něm nastavit pár základních funkcí jako barva efektu, jeho rychlost a intenzita. Pokud ovšem stojíte o daleko intenzivnější zážitek, vyplatí se zainvestovat do výkonnějších laserů jako například BeamZ LS-FFLED10 Laser, který se také ovládá pomocí mikrofonu. Lze ho už použít na větší akce nebo například do různých hudebních klubů.

 

Klasické světelné efekty

Ovšem nejen lasery dokážou naladit tu správnou diskotékovou atmosféru, ale také světelné efekty pracující na principu odrazu barevného světla od pohybujících se zrcadel jako Stagg DJ TRITON, který se už kromě ovládání mikrofonem dá zapojit i do DMX ovládacího panelu, který slouží jako „světelný mixpult“. Další skupinou efektu jsou takzvané scany, které jsou jako takovým diskotékovým pohybujícím se reflektorem. Mimo barevné hudby i většina těchto efektů nabízí funkci stroboskopu. Tuto skupinu zastupuje Eurolite LED TSL-100, který má jak ovládání pomocí zabudovaného mikrofonu, tak k němu lze připojit dálkový ovladač nebo ho zapojit do ovládacího pultu. Typů efektů pracujících na podobném principu je opravdu mnoho a ne všechny jsou drahé. Lehce se tak dá pořídit výkonná světelná sestava, která nabudí opravdu pěkný dojem za nevelkou částku.

 

Světelné efekty se vyplatí kombinovat s výrobníky

Samostatnou skupinou jsou výrobníky. Nejčastějším typem výrobníků jsou výrobníky mlhy. Některé vyrábí mlhu, která se rozplyne v prostoru, jiné zase přízemní mlhu. Výrobníky mlhy také mnohdy pomohou k vykreslení světelel na akci a celkový dojem je daleko intenzivnější. Nejvíce používané jsou jednoduché mlhovače jako Eurolite N-19, které jsou dodávány i s dálkovým ovladačem. Některé výrobníky mlhy doprovázejí mlhu také světelným efektem jako Eurolite NSF-250 LED. Při výběru potřebného mlhovače je třeba si zjistit jeho dosah vyfukované mlhy.  Existují ale také výrobníky pěny nebo mýdlových bublin vhodné jak na speciální diskotékové party, tak i na dětské oslavy.

 

Světelné kontrolery

Poslední věci, které bych se chtěl věnovat, jsou světelné kontrolery. Na trhu najdete jednoduché světelné kontrolery, které ovládají světelné efekty pouze jeho zapnutím jako je Eurolite Board 8S Euro, ovšem jsou zde i DMX ovladače, které umožňují provádět daleko více úkonů. Například Eurolite DMX Move Control 512 umožňuje ovládání intenzity světla, barev a stmívání. Některé tyto kontrolery mají také rozhraní USB nebo FireWire a dají se tak snadno připojit k počítači.

Ke světelné hudbě se také vyplatí zakoupit i nějaká trvalá světla nebo zářivky pro dotvoření atmosféry. Hodně používané jsou UV zářivky nebo pásky s LED diodami, ovšem to už záleží pouze na Vašem uvážení.

Ať už se rozhodnete pro zakoupení jakéhokoliv světelného systému, nezapomeňte, že dobře umístěná světla dokáží udělat z obyčejné diskotéky skvělou párty, které nejen dobře zní, ale také dobře vypadá. Tak šťastnou produkci!