Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

NOVINKY

arr3Dostupné Les Pauly od StagguMáte rádi zvuk klasického Les Paulu? Zkuste Stagg SEL - P90   Máte dvě možnosti. Buď si... arr3Novinky ze stáje Eurolite: TMHProhlédněte si a vyzkoušejte nové LED otočné hlavice od výrobce Eurolite. Nová řada Eurolite TMH je...

KONTAKTY

E-audio.cz
V Háji 15
170 00 Praha 7
tel: +420 721 502 403
info@e-audio.cz
po - pá 9:00 - 17:00

ZBOŽÍ V AKCI

ANKETA

Jaké zboží u nás hledáte?

Zvukovou techniku 44% Světelnou techniku 18% Party doplňky 18% Hudební nástroje 20%


ČLÁNKY » Mikrofony a jejich použití
Mikrofony a jejich použití

...aneb není mikrofon jako mikrofon

Existuje spousta druhů mikrofonů a každý druh je na jiné použití. V následujícím článku Vám vysvětlíme, k čemu jednotlivé mikrofony jsou a na co je použít.

 

Ruční mikrofon nebo také "ručka" či "handka"

Prvním mikrofonem je „klasický“ ruční mikrofon určený především na zpěv a mluvené slovo (tzv. handky). Většina těchto mikrofonů má kardoidní (ledvinovou) charakteristiku, která umožňuje snímání zepředu a ze stran mikrofonu. Jde také většinou o mikrofony dynamické, které se vyznačují tím, že mají nižší citlivost, než například mikrofony kondenzátorové, a proto s nimi můžeme snímat i hlasité zvuky a zpěvy. Dynamické mikrofony fungují na principu elektromagnetické indukce. Elektrický proud je vytvářen pohybem cívky skrze membránu v magnetickém poli, které je vytvořeno permanentním magnetem. Dobrou variantou pro koupi tohoto mikrofonu je například Omnitronic VM-100 S PRO, který v některých případech nahradí i nástrojové mikrofony. Pro typ ručních mikrofonů se ale vyplatí připlatit a zainvestovat do bezdrátových ručních mikrofonů, díky kterým bude mít vystoupení sólového zpěváka daleko „dynamičtější“ podobu. Tyto mikrofony se prodávají ve výhodných setech jako je Omnitronic HM-1000 MK2 + DR-1000 MK2 Set.

Omnitronic VM-100 S PROOmnitronic HM-1000 MK2 + DR-1000 MK2 Set

 

Hudební nástroj vyžaduje nástrojový mikrofon

Skupina mikrofonů, která z hlediska použití úzce souvisí s ručními mikrofony, jsou nástrojové mikrofony. Tento typ se nejvíce používá na ozvučení všech hudebních nástrojů, které nemají elektrické připojení, nejčastěji hudebních nástrojů používaných v orchestru a bicích souprav. Lze je ale také použít pro snímání elektro-akustické kytary nebo basy. Pro ozvučení bicí soupravy se prodávají sady nástrojových mikrofonů. Ty se skládají z pěti a více mikrofonů, které zvládnou ozvučit standardní bicí soupravu. V poměru kvalita/výkon se jako dobrý kup nabízí set Omnitronic DSM-500 vhodný pro použití nejen při živých vystoupeních, ale i při nahrávání ve studiu. Pro případy zvučení dechových, žesťových a strunových nástrojů se používají mikrofony s rychlým upínáním jako Omnitronic IC-1000 PRO, nebo tužkové mikrofony.

Omnitronic_DSM-500

Omnitronic IC-1000 PRO

 

Tužkový mikrofon na snímání větších vzádleností a sborů

Samostatnou položkou nástrojových mikrofonů jsou tužkové mikrofony s kardoidní směrovou charakteristikou, které se mimo snímání nástrojů používají ve filmovém průmyslu pro ozvučení dialogů a celkové scény. Výhodou tužkových mikrofonů je, že dokáží dostatečně snímat zvuk i z velké vzdálenosti. Některé tužkové mikrofony mají široké využití a dají se použít pro živé snímání skupiny zpěváků, například sboru. Pokud ale chcete zakoupit tento mikrofon pro ozvučení skupiny zpěváků, je nutné se v tomto případě podívat na rozsah snímání mikrofonu, který musí být trochu širší oproti mikrofonům, které plánujeme používat na zvučení hudebních nástrojů.

 


Do studia patří speciální studiové mikrofony

Omnitronic VRM-1110 PRO

Dalším typem často používaných mikrofonů jsou studiové mikrofony. V této skupině je spousta druhů, které se dají použít na různé druhy nahrávání. Studiové mikrofony mají různé typy charakteristik, nejčastější je však osmičková, kardoidní nebo hyperkardoidní. Některé studiové mikrofony se ale dají univerzálně použít na snímání sborů i hlasu. Typickým příkladem je kondenzátorový mikrofon Omnitronic VRM-1110 PRO, který je profesionálním studiovým mikrofonem za příznivou cenu. Lze ho použít i pro snímání různých druhů hudebních nástrojů. Tyto mikrofony potřebují fantomové napájení (+48), které je ale součástí téměř každé zvukové karty nebo mixážního pultu. V poslední době se ale začaly vyrábět mikrofony s USB připojením, které fantomové napájení nepotřebují, protože jsou napájeny přímo z počítače a jsou populární zejména v domácích nahrávacích studiích nebo pro občasné nahrávání mluveného slova. Ke studiovým mikrofonům je vhodné dokoupit odpružený mikrofonní držák (tzv. pavouk), který absorbuje otřesy mikrofonu ve studiových nahrávkách a protivětrnou ochranu (pop-filtr), díky kterému nejsou ve výsledné nahrávce slyšet sykavky nebo vdechy.

 

Směrová charakteristika mikrofonu

Jak už název napovídá, jedná se o vlastnost mikrofonu, která určuje, z jakých směrů je mikrofon schopen přijímat zvuk. Vzhledem k předpokládanému použití se směrová charakteristika jednotlivých mikrofonů liší. Zatímco u vysokých zvukových frekvencí se směrová charakteristika projevuje více, hluboké tóny ovlivněny nejsou.

Následující obrázek demonstruje směrové charakteristiky mikrofonu:

 

 1. Kulová (všesměrová, omnidirekcionální)

  Mikrofon přijímá stejně kvalitní signál ze všech směrů. Nejjednodušší konstrukce.

 2. Kardioidní (ledvinová)

  Příjem zvuku pouze zepředu. Používá se zejména u dynamických mikrofonů pro zpěváky. Výhoda ledvinové charakteristiky spočívá v omezení nežádoucí zpětné vazby z případných okolních zvuků. Kardioidní směrová charakteristika tyto zvuky eliminuje.

 3. Hyperkardioidní

  Podobná kardioidní, přijímá signál i částečně zezadu, ale směrem zepředu snímá užší záběr než kardiodní. Disponuje ještě lepší odolností proti zpětné vazbě.

 4. Osmičková (bidirekcionální)

  Zvuk je přijímán zezadu i zepředu stejně, nikoli však ze stran.

 5. Úzce směrová

  Velice potlačný signál zezadu. Mikrofony bývají dlouhé. Použití je zejména u filmových natáčení.

 

Co závěrem? Snad jen to, že na mikrofonech se většinou nevyplatí šetřit, což ovšem platí o audiotechnice obecně. Levnější mikrofony jsou potom vždy na úkor výsledné kvality zvuku. Doufáme, že si vyberete ten správný pro Vás. Šťastnou produkci!


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ