Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

NOVINKY

arr3Dostupné Les Pauly od StagguMáte rádi zvuk klasického Les Paulu? Zkuste Stagg SEL - P90   Máte dvě možnosti. Buď si... arr3Novinky ze stáje Eurolite: TMHProhlédněte si a vyzkoušejte nové LED otočné hlavice od výrobce Eurolite. Nová řada Eurolite TMH je...

KONTAKTY

E-audio.cz
V Háji 15
170 00 Praha 7
tel: +420 721 502 403
info@e-audio.cz
po - pá 9:00 - 17:00

ANKETA

Jaké zboží u nás hledáte?

Zvukovou techniku 44% Světelnou techniku 18% Party doplňky 18% Hudební nástroje 20%


ČLÁNKY » Analogové mixážní pulty
Analogové mixážní pulty a jejich druhy

V obchodech najdete spoustu mixážních pultů různých značek, které ale také mají různá využití. Některé mixážní pulty jsou vhodné pro DJ’s, některé pro zvukaře, jiné zase pro menší kapely bez zvukařů. Pokud chcete ozvučit kapelu, je k ničemu kupovat malý mixážní pult se dvěma vstupy a jedním výstupem. Stejně tak je zbytečné kupovat velké mixážní pulty za ohromné částky, které umí vše, na co si vzpomenete a ještě víc, když pořádáte pouze domácí párty. Mixážní pulty mají různou velikost a podobu (některé se dají umístit do 19‘‘ racku), některé mají i nějaké funkce navíc (zvukové efekty, ekvalizátory), ovšem všechny slouží k jednomu účelu, a to, řečeno velmi zjednodušeně, slučovat jednotlivé signály do jednoho a regulovat jejich hlasitost.

 

Jak vypadá typický mixážní pult?

Základním typem mixážních pultů jsou mixážní pulty, které znají nejspíš všichni. Jde o mixážní pulty, které se používají převážně na ozvučení různých akcí, kapel a podobně. Jedním z příkladů je dvanáctikanálový mixážní pult Omnitronic RS-1222, který je levnou variantou a dá se použít na ozvučení menších kapel. Tento mixpult disponuje dvěma výstupy pro odposlech. Pro větší akce je vhodné použít mixážní pult Omnitronic RS-2422, který má oproti minulému mixážnímu pultu o dvanáct kanálů více pro vstup, z toho 16 mono vstupu pro hudební nástroje a mikrofony a 16 jednotlivých výstupů. Tento mixpult je vhodný pro ozvučení velkých kapel a akcí středního rozměru.

Omnitronic RS-1222Omnitronic RS-1222

Praktické mixpulty do racku

Pokud potřebujete mixážní pult ke sloučení jednotlivých signálů, jejich úpravy a občasné regulace, například při karaoke, je vhodné pořídit si mixážní pult do racku, do kterého nainstalujete i další komponenty, které budou zapotřebí k Vaší produkci. Výhodou je snadná manipulace s rackem a ušetření místa. Dobrou variantou takového mixu je například Omnitronic EM-260, který umožní jednoduchého smíchání tří kanálů. Pokud by Vám tento mixpult nestačil, jako vhodná alternativa se nabízí Omnitronic EM-550, který umožňuje daleko více úprav zvuku. Hodně kapel používá tzv. powermixy, ve kterých je zabudovaný zesilovač, to znamená, že do tohoto mixážního pultu můžete připojit pasivní reproboxy a není k nim potřeba dalších zesilovačů.

Omnitronic EM-260Omnitronic EM-550

Speciální mixpulty pro DJ's


Dalším druhem jsou mixážní pulty pro DJ’s. Slouží jednoduše ke sloučení několika signálů z přehrávačů nebo gramofonů a jejich výstupu do zvukové karty, popřípadě dalšího mixu. Kromě regulace hlasitosti jednotlivých kanálů mají uprostřed umístěný fader (šavli), který spojuje signál z obou kanálů. Navíc mají většinou na přední straně vstup pro mikrofon a výstup pro sluchátka. Zlatou střední cestou je mixážní pult Omnitronic PM-404, který má navíc funkci „TalkOver“, která ztišuje hudbu při mluvení do mikrofonu a je vhodná pro DJ’s, kteří současně moderují akce.

Omnitronic PM-404

Mini mixážní pulty - malé a praktické

Posledním druhem mixpultu, který bychom měli zmínit, jsou mini mixážní pulty. Tyto mixážní pulty se dají použít hlavně k jednoduchému sloučení dvou a více vstupních signálů do jednoho výstupního. Většina těchto mixážních pultů nemá žádné další funkce a nelze na nich ani regulovat výšky, středy ani basy. Lze na nich pouze redukovat hlasitost jednotlivých vstupů (kanálů) a hlasitost výstupu. Některé mixy z této kategorie mají možnost nabíjení z baterie. Jsou vhodné k použití kapely přímo na jevišti a k následnému propojení k dalšímu mixpultu. Příkladem může být třeba Omnitronic LH-020.

Omnitronic LH-020

Existuje velké množství mixážních pultů. Tento článek se zabýval těmi analogovými. Věřím, že si vyberete ten vhodný mixážní pult právě k Vašemu použití. Přeji příjemnou produkci!


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ